Útulok Bratislava Výchovné centrum Linka proti krutosti Prispejte
Aktuálna jazyková verzia: Slovensky

ÚTULOK

02/16 187

 

utulok@slobodazvierat.sk

ČÍSLO ÚČTU

Predčíslie: 19

Č. účtu: 2023636/6500

IBAN: SK26 6500 0000 1900 0202 3636

Novinky

E-SHOP

Potešte darčekom od nás svojich najbližších!

Choď do E-SHOPU

 

DARUJTE 2% Z DANE, POTREBUJEME VAŠU POMOC.

Vyplnte formulár na tejto stránke a zašleme Vám "Vyhlásenie o darovaní 2% z dane" na email.
Ďakujeme

POULIČNÉ MAČKY a ako s nimi spolunažívať

Odkiaľ sa vzali pouličné mačky?

Na uliciach stretávame okrem domácich mačiek - tuláčok aj mačky, ktoré sa narodili na ulici alebo tam žijú celý život. Ulica je ich domovom, sú plaché a len málokedy vedia žiť spolu s človekom. Sú to tzv. ferálne mačky - potomkovia domácich mačiek, ktoré kedysi vyhodil človek a naučili sa žiť na vlastnú päsť.

Peter Korček, www.peterkorcek.com

Tvrdý život na ulici...

Túlavé mačky nehynú na starobu. Umierajú na choroby ako besnota, leukémia, mačací AIDS alebo rýchlo sa šíriace infekčné choroby a hlad. Často ich zrazí auto, zabije pes, otrávia krutí ľudia. Aj banálne problémy a zranenia im môžu spôsobovať veľké utrpenie a byť pre ne smrteľné. Ohrozené sú aj chlamydózou či toxoplazmózou, rôznymi bakteriálnymi ochoreniami a parazitmi.

Kŕmenie túlavých mačiek bez kastrácie situáciu zhoršuje

Prikrmovaním zvyšujete schopnosť mačiek rozmnožovať sa. Je dokázané, že mačky sa rozmnožujú podľa životných podmienok. Môžu otehotnieť už vo veku 5 mesiacov a mať mladé 2-3x ročne. Populácia mačiek sa tak môže v rekordnom čase premnožiť do nepríjemných rozmerov. Kotnosť a starostlivosť o mladé sú pre ne veľmi náročné a viac než polovica mačiatok i tak uhynie. Ich prikrmovaním zasahujeme do ich prirodzenej rovnováhy a zhoršujeme ich utrpenie.

Peter Korček, www.peterkorcek.com

Pomoc pre pouličné mačky? Odchyt – kastrácia – očkovanie – návrat

Najlepšie, čo môžete pre túlavé mačky spraviť, je odchytiť ich, nechať vykastrovať a zaočkovať a vrátiť na pôvodné miesto – do ich rajónu, pretože to je ich domov.

Keď nájdete mačiatka? Nechytajte ich, vzdiaľte sa a počkajte

Veľmi pravdepodobne je ich mama na love a onedlho sa vráti a nakŕmi ich. Pamätajte, že mačku môže vaša prítomnosť odradiť od návratu k mláďatám, preto je vhodné odísť a vrátiť sa neskôr overiť si, či sú mačiatka naozaj osirelé. Až keď ste si istí, doneste ich do útulku.

Peter Korček, www.peterkorcek.com

Domáca či pouličná?

Stratenú mačku domácu rozoznáte od ferálnej podľa toho, že býva na ľudí zvyknutá, je prítulná, môže mať obojok alebo čip. Nájsť majiteľa je možné prečítaním čipu, preto ju zaneste k najbližšiemu veterinárovi. Ak sa čip a teda ani majiteľ nezistia, dovezte mačičku do útulku.

 

Ak nájdete mačiatka bez matky alebo dospelú mačku, ktorá potrebuje pomoc (zranená, stratená domáca mačka), je možné ich prijať a poskytnúť im veterinárne ošetrenie a starostlivosť v rámci útulku Bratislava - Polianky. Vzhľadom na obmedzené kapacitné možnosti našich výjazdových vozidiel, je potrebné zvieratá z iných regiónov (okrem Bratislavy) do útulku priviezť. Ďakujeme za pochopenie.