Útulok Bratislava Výchovné centrum Linka proti krutosti Prispejte
Aktuálna jazyková verzia: Slovensky

ÚTULOK

02/16 187

 

utulok@slobodazvierat.sk

ČÍSLO ÚČTU

Predčíslie: 19

Č. účtu: 2023636/6500

IBAN: SK26 6500 0000 1900 0202 3636

Novinky

E-SHOP

Potešte darčekom od nás svojich najbližších!

Choď do E-SHOPU

 

DARUJTE 2% Z DANE, POTREBUJEME VAŠU POMOC.

Vyplnte formulár na tejto stránke a zašleme Vám "Vyhlásenie o darovaní 2% z dane" na email.
Ďakujeme

Píšeme starostom

Po oslovení ministerstva pôdohospodárstva s požiadavkou uzákoniť zákaz cirkusov so zvieratami na území Slovenska, sa obraciame aj na starostov mestských častí hlavného mesta.

 

List so žiadosťou o osobné stretnutie a prehodnotenie postoja miestnych zastupiteľstiev k prenájmu verejných plôch cirkusom so zvieratami sme postupne zaslali starostom Petržalky, Dúbravky, Karlovej Vsi, Vajnor, Rače, Podunajských Biskupíc, Vrakune, Ružinova, Lamača, Devína, Devínskej Novej Vsi a Záhorskej Bystrice.

 

Z predošlých informácií vieme, že Staré Mesto, Nové Mesto, Jarovce, Rusovce a Čunovo na svojich pozemkoch cirkusy so zvieratami nemávajú. Naopak, v Dúbravka, Lamač, Ružinov, Petržalka a Devínska Nová Ves, sú aktívne a mnohé už tradičné mekky cirkusov na území hlavného mesta a budeme sa snažiť stretnúť s ich zástupcami.

 

Osobitný list sme zaslali aj primátorovi Bratislavy Milanovi Ftáčnikovi a poslancom mestského zastupiteľstva.

 

O výsledkoch vás budeme informovať.

List zaslaný starostom MČ Bratislavy:

List primátorovi hlavného mesta:

Od niekoľkých oslovených mestských častí sme už získali odpovede (telefonicky alebo mailom od starostov):

Starostka Podunajských Biskupíc nám zatelefonovala, že plocha pri Bille, ktorá bola tradične stanovišťom cirkusov bola v súkromnom vlastníctve, avšak pre neplnenie záväzkov je v súčasnosti v dražbe a je klasifikovaná ako stavebný pozemok. MČ neposkytne cirkusu náhradnú plochu a starostka spolu s nami verí, že cirkusová sezóna 2012 bola v Podunajských Biskupiciach tou poslednou.

 

Starosta Vajnor nám odpísal, že na území MČ Vajnory cirkusy nemajú stanovište.

 

S MČ DúbravkaMÚ Lamač začali rokovania začiatkom januára 2013.

 

Podobným listom oslovil starostku a poslancov mestského zatupiteľstva aj obyvateľ mesta Humenné a náš dobrovoľník a spolupracovník kampane Cirkus bez zvierat. 20 z 24 poslancov poslal správu so žiadosťou o stretnutie.

 

Tu sú odpovede poslancov, ktorí zareagovali:

 

poslanec Pajtaš : Iste, cirkusové vystupenia patria k atraktivnym a velmi zaujimavym najma pre deti. Lenze tieto vystupenia so zvieratkami a najma ich ustajnenie v podmienkach su daleko od ich prirodzenych podmienok a preto som jednoznacne proti tomu, aby boli zvierata takto tyrane, sikanovane a zili v nedostojnych podmienkach. Preto som jednoznacne proti.

Tesi ma ze aj v Humennom su ludia ktori sa zaoberaju touto problematikou. Ozvite sa a mozme na Gymnaziu arm gen. LS v Humennom urobit niekolko vystupov na tuto problematiku.

 

poslankyňa Židová : Foto, ktoré ste mi poslali je strašné. Ale na druhej strane, kde môžu vidieť exotické zvieratá panelákové deti? Aj v ZOO sú zvieratá obmedzované. Viem, že je to dlhoročná drezúra, kým len koníka pustia do manéže. Ako dieťa som tam chodila veľmi rada ale dnes si uvedomujem, čo za tým všetkým je. Cirkus v súčasnosti je komerčná záležitosť tak ako všetko. Nie som však presvedčená, či s mojimi vnúčatami by som do cirkusu v súčasnosti šla. A umiestniť šapitó pomaly na mestskú fontánu sa mi vôbec nepáči.

 

poslanec Babin: ja suhlasim s vami, som proti tyraniu zvierat, dokonca mam vyhrady aj voci zoo. prajem vam, aby ste v tom comu ste presveceny vytrvali.

 

poslanec Hopta : Ja si myslím, že táto otázka sa nedá vyriešiť troma vetami cez net. List som si prečítal a som pripravený s Vami na túto tému diskutovať. Žiaľ, len diskutovať, lebo po záhadnom preskupení poslancov v prospech pani primátorky, presadiť niečo v zastupiteľstve sa stalo prakticky nemožné. Aj keď osobne, k predloženiu nejakých racionálnych návrhov sa vôbec nebranim.

Štátnej veterinárnej a potravinovej správe (ŠVPS) a ministerstvu pôdohospodárstva sme odovzdali papierovú petíciu za zákaz cirkusov so zvieratami na území Slovenska so 14 672 platnými podpismi!

Pomôžte nám prosím bojovať za zákaz zvierat v cirkusoch aj naďalej a podpíšte našu papierovú petíciu TU, aj keď ste už podpísali elektronickú verziu!