Útulok Bratislava Výchovné centrum Linka proti krutosti Prispejte
Aktuálna jazyková verzia: Slovensky

ÚTULOK

02/16 187

 

utulok@slobodazvierat.sk

ČÍSLO ÚČTU

Predčíslie: 19

Č. účtu: 2023636/6500

IBAN: SK26 6500 0000 1900 0202 3636

Novinky

E-SHOP

Potešte darčekom od nás svojich najbližších!

Choď do E-SHOPU

 

DARUJTE 2% Z DANE, POTREBUJEME VAŠU POMOC.

Vyplnte formulár na tejto stránke a zašleme Vám "Vyhlásenie o darovaní 2% z dane" na email.
Ďakujeme

STOP testom na zvieratách!

V laboratóriách po celom svete ročne trpí a zomrie dvanásť miliónov zvierat. Sú medzi nimi myši, potkany, morčatá, králiky, mašky, psy, primáty, ale aj prasatá a vtáky. Tieto kruté praktiky sa naďalej uplatňujú v mene vedy a výskumu aj dnes, keď už poznáme spoľahlivé alternatívy.

Alternatívy

Dnes poznáme asi 20 000 kozmetických zložiek, ktoré boli označené ako bezpečné a teda s ich použitím už daný produkt nemusí byť znova otestovaný na zvierati. Okrem toho existuje rada humánnych pokusov, ktoré nahrádzajú testovanie na zvieratách.

 

 • S použitím viacerých rastlinných alebo živočíšnych živých buniek vypestovaných v laboratóriu je možné vytvárať tkanivové kultúry. Tieto verne napodobujú tkanivá, ktoré sa nachádzajú aj v ľudskom tele. Ľudské tkanivo sa dá bezbolestne získať aj od dobrovolných darcov. Pre najvyššiu bezpečnosť je vhodnejšie testovať látku na ľudskom tkanive, ako na živom zvierati. S pomocou najcitlivejších prístrojov je možné zbadať aj najmejšie zmeny sposôbené účinkami testovanej látky. Táto metóda na nazýva in vitro.
 • Ľudská placenta, ktorá sa väčšinou vyhadzuje do koša, sa dá taktiež použiť ako kvalitný testovací materiál. Veľmi citlivo a presne reaguje na rôzne chemikálie, pričom výsledky sa dajú vyhodnocovať priebežne.
 • Mikroorganizmy ako baktérie a kvasienky nahrádzajú niektoré testy na zvieratách, ako napríklad fototoxicitu (reakcie kože na určitú látku po vystavení slnečnému žiareniu) a karcinogenitu. Rôzne druhy baktétií sa dajú dokonca využiť pri testovaní vakcín, inzulínu a rastových hormónov.
 • EYTEX Screen test je test očnej dráždivosti s využitím proteinového roztoku z fazule, ktorý reaguje na podnety rovnako ako proteín v ľudskom oku. Presnými meraniami a sledovaním sa zisťuje miera nebezpečnosti pre naše oko.
 • Počítačové a matematické modely predvídajú, akobudú chemikálie reagovať na organizmus. Podstatou týchto modelov je, že vlastnosti chemikálií sa dajú vyvodiť z ich štruktúry.

Európska únia dala laborátornym zvieratám sľub

 • V roku 2003 EÚ odsúhlasila zákaz testovania na zvieratách, ktorý bude uplatnený v dvoch fázach.
 • V roku 2009
  • začal platiť zákaz testovania kozmetiky a ingrediencií v EÚ.
  • začal platiť zákaz dovozu ingrediencií ktoré boli otestované na zvieratách mimo EÚ.
 • 11. marca 2013 začne platiť zákaz predaja kozmetiky a prostriedkov do domácnosti, ktoré boli testované na zvieratách v EÚ alebo mimo nej.

POZOR!

Tento zákon sa vzťahuje len na kozmetiku. Prostriedky do domácnosti, pesticídy, tabakové výrobky, farmaceutiká a iné chemikálie sa stále testujú na zvieratách po celom svete takmer bez obmedzení.

Ako môžete pomôcť?

 1. Kupujte len kozmetiku a prostriedky, ktoré boli otestované alternatívnymi metódami. Zoznam týchto spoločností nájdete napríklad tu: www.netestovanonazviratech.cz , www.gocrueltyfree.org , www.peta.org .
 2. Prečítajte si viac tu: www.eceae.org, www.eurogroupforanimals.org .
 3. Podpíšte petíciu tu: www.nocruelcosmetics.org, alebo priamo v útulku Slobody zvierat na Poliankach
 4. Stiahnite si petíciu a zbierajte podpisy vo svojom okolí! Vyplnené ich môžete poslať do útulku Slobody zvierat.