Útulok Bratislava Výchovné centrum Linka proti krutosti Prispejte
Aktuálna jazyková verzia: Slovensky

ÚTULOK

02/16 187

 

utulok@slobodazvierat.sk

ČÍSLO ÚČTU

Predčíslie: 19

Č. účtu: 2023636/6500

IBAN: SK26 6500 0000 1900 0202 3636

Novinky

E-SHOP

Potešte darčekom od nás svojich najbližších!

Choď do E-SHOPU

 

DARUJTE 2% Z DANE, POTREBUJEME VAŠU POMOC.

Vyplnte formulár na tejto stránke a zašleme Vám "Vyhlásenie o darovaní 2% z dane" na email.
Ďakujeme

Výchova a výcvik psa

Čo je nevyhnutné a správne, a čo už hraničí s týraním?

Všetci psíčkari, ale aj tí, ktorí psa nikdy nemali asi vedia, že aby sa nám s našim štvornohým priateľom dobre žilo, musí byť správne vychovaný, poznať isté pravidlá a svoje miesto v rodine. Základný výcvik môže napomôcť lepšej komunikácií so psom a jednoduchšie zvládanie niektorých situácií. Je to úplne normálne, psovi neprekáža poslúchať ‘‘vodcu svorky‘‘. Výcvik by ale nikdy nemal psovi spôsobovať strach či bolesť. Metódy, pri ktorých sa využívajú násilné prvky spôsobia v konečnom dôsledku viac škody ako osohu. A nielen psovi, ale aj jeho majiteľovi...

Bitka nič nerieši

Akýkoľvek príliš tvrdý trest, ktorý spôsobuje psovi fyzickú bolesť alebo strach, môže následne viesť k agresivite, alebo naopak k plachosti. Priateľský a zdravý vzťah so psom je založený na láske, ale aj na spravodlivom systéme odmeny a (primeraného) trestu. Kynológovia varujú pred negatívami násilného výcviku a zhodujú sa, že vo vzťahu kde sa pes bojí svojho pána niečo nie je v poriadku.

Prečo sa teda objavuje stále viac pochybných výcvikových metód s tvrdými trestami? Ich zástancovia lákajú psíčkarov na krátku dobu trvania výcviku a 100% podriadenosť psa. Je to ale správna cesta? Takto ‘‘vycvičené‘‘ psy sa stávajú často ustráchanými, alebo sa svojmu majiteľovi vzoprú a začnú byť agresívni. Okrem toho, psy takýmto zaobchádzaním veľmi trpia. Nie sú tu pre nás aby poslúchali a plnili rozkazy. Sú to naši spoločníci, ktorí túžia po pozornosti a chcú s nami tráviť príjemné chvíle. Nie sú to stroje, ale živé, vnímavé bytosti.

Autor: Morneo3photo

‘‘Parforz‘‘

Parforz, alebo parforzná metóda pochádza z francúzskeho výrazu par force, čo znamená nasilu. Využíva sa najmä v loveckej kynológií. Pri tejto metóde sa vôbec nepoužíva systém odmien a pochvál, ale každý odpor, alebo nesplnenia povelu sa trestá fyzicky – napr. priškrtením, zatlačením psa k zemi, tlakom na pysky, prišliapnutím labiek, stlačením ucha klieštikmi, a podobne. Pes má teda na výber: splnenie povelu alebo strach a bolesť. Uplatňovanie tejto metódy môže zapríčiniť vážne následky na psychike psa, aj na vzťahu pes-psovod.

Túto metódu používajú najmä poľovníci ktorí vyžadujú nekompromisnú poslušnosť, ale aj všetci tí, ktorí chcú za krátky čas pripraviť psa na skúšky. Najčastejšie sa parforz používa pri nácviku aportu.

Nepríjemný zážitok

Pri prechádzke so psíkom som sa stala svedkyňou veľmi tvrdého výcviku maďarskej vyžle.

Trojica ľudí učila mladé vyžle "aport". Moju pozornosť už zdiaľky upútal krik pri výcviku.

Cvičiteľ by sa mal ovládať a zostať pokojný. Tu však dotyčný muž kričal na vyžlu niekoľkokrát "aport". Pes pokyn nevykonal, preto bol privolaný. Išiel veľmi pomaly, so strachom, keď k "cvičiteľovi" prišiel, bol povytiahnutý dohora, priškrtený vôdzkou a vzápetí šmarený na zem bokom. Evidentný tvrdý trest.

Keď som sa skupinke prihovorila, bola hneď arogantná, odmietala diskusiu, dokonca posmievačná, lebo len oni rozumejú výcviku psa, lebo sú šamp... a tu sa zháčili, nechceli na seba prezradiť informácie. Pri pokuse o rozhovor som zbadala, ako sa ostatné vyžle po brušku posúvajú, kňučia k cvičiteľovi. Boli vystrašené, bojazlivé. Nebol to žiaden normálny vzťah psa a človeka, ale absolútne podriadeného, zlomeného psíka, ktorý už radosť z aportovania mať nikdy nebude (pes samozrejme podriadený voči človeku byť musí, ale na iných princípoch).

Po prezradení, že spolupracujem so Slobodou zvierat, sa ich arogancia zvýšila, neskôr psov naložili do áut a odišli. Po výzve na našej facebookovej stránke sa hneď zbehla skupina ľudí, ktorá cvičí hlavne maďarské vyžle na medzinárodné súťaže, kde je potrebná stopercentná poslušnosť. Vo svojich profiloch boli držiteľmi rôznych ocenení. Je však otázne, či sa tieto metódy môžu pri výcviku v zahraničí používať a či by nemuseli ceny vrátiť.

Pri googlovaní o téme parforz som bola prekvapená, čo všetko ľudia pri výcvikoch psov používajú. Dobre sa za tkz. tvrdým výcvikom skrývajú rôzni sadisti, ľudia bez empatie, alebo ľudia rôzne zakomplexovaní, ktorí by v ríši ľudí ťažko získali akceptáciu, tak sa vŕšia na psoch. Dokonca si nájdu rôzne ospravedlnenia pre svoje správanie...‘

Skúsenosť terapeutky

Spojili sme sa s pani Majkou, psou terapeutkou. ‘‘Mne sa metóda fyzického trestu vôbec neosvedčila, alternatívne používam len napomenutie - ktoré fyzický trest iba naznačí.‘‘, hovorí. ‘‘Najčastejším problémom, s ktorým sa stretávam je agresivita. Vždy vyplýva zo strachu, preto sa snažím vždy psa v strese upokojiť a zo stresu ho vytrhnúť, odpútať jeho pozornosť zo situácie, ktorá ho stresuje. Druhým problémom je dominancia, kedy majiteľ nezvláda zaujať svoju pozíciu voči psovi a často to rieši tzv. Lámaním psa, kedy sa bitkou snaží si svoju pozíciu vybudovať. Takmer vždy to opät vyústi do agresivity, ktorá má v potlačanej verzii prvotný prejav utiahnutosti.‘‘ Jedným z prípadov zlomených psov je aj vlčiačka Brita, ktorá zažívala pravidelne tvrdú bitku. ‘‘Jej socializácia prebehla za pomoci iného psa. A toto je hádam najľahsia cesta.‘‘, vysvetľuje pani Majka. S takýmito psíkmi sa ľudia, ktorí s nimi pracujú stretávajú až príliš často.

Záver

Najdôležitejšie je vybrať si takého psa, ktorý vyhovuje Vášmu životnému štýlu. Ak ste začiatočník, nevoľte plemeno, ktoré je ťažšie zvládateľné alebo temperamentné. Môžte tak predísť problémom pri výcviku. Nesnažte sa prirýchlo hnať svojho psíka k prehnanej poslušnosti za každú cenu a tolerujte, že aj on je živý tvor a nie len stroj, ktorý má plniť Vaše príkazy. Veďte svojho psa k prirodzenej poslušnosti, založenej na Vašom vedúcom postavení v jeho svorke. Je to jediná cesta, ako môže byť šťastný aj pán, aj pes.